Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  İmam Hadis ---- İmam Mansur

  Paylaş
  avatar
  konyali042

  Mesaj Sayısı : 128
  Yaş : 25
  Nerden : konya
  Rep puanı : 0
  Points : 1000
  Kayıt tarihi : 03/09/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  100/100  (100/100)

  İmam Hadis ---- İmam Mansur

  Mesaj tarafından konyali042 Bir Perş. Eyl. 04, 2008 3:41 pm

  İmam Mansur

  Kuzey Kafkasya'da ilk ulusal birliğin kurucusu olan İmam Mansur, İslâm dininin kurallarına göre yeni bir devlet düzeninin kurulması için mücadele verdi. "Müridizm" ve "Gazavat" fikrinin mimarı Çeçen asıllı bu liderin asıl adı Uşurma'dır. 1748'de Sunc Irmağı'nın yanındaki Aldı köyünde, ailesinin ikinci çocuğu olarak doğdu. Küçük yaşlarda çobanlık yaptı ve daha sonra Dağıstan'daki bilginlerinden öğrenim gördü.Yurduna dönüşünde camilerde imamlık yapmaya başladı. Çevresinde çok sevilen İmam Mansur, Katerina'nın, Deli Petro'nun vasiyetleri arasında yeralan "güneye doğru yayılma" planlarını tatbik edeceği bir dönemde ortaya çıktı. Kafkasya'yı yavaş yavaş sarmaya başlayan Rus tehlikesinin büyüdüğünü gören Mansur, cami cami dolaşarak vaazlar verdi.

  Ünü ve etkisi kısa zamanda yayılan Mansur, 1783 yılında 61 yaşında olduğu halde yayınladığı bildirilerle Ruslara karşı cihat ilan etti. Konuşma gücü ve inandırıcılığıyla kısa zamanda tüm Kuzey Kafkasya'da büyük bir hareket başlattı.Dağıstanlılarla birlikte dünya Müslümanlarını Ruslara karşı harekete geçmeye davet eden İmam Mansur, kendisine katılan 10 bin kişilik bir kuvvetle Rusları Terek nehrinin ötesine atmaya muvaffak oldu.1786'de Küçük Kabarday Bölgesi'ni işgalden kurtardı. Bu arada Çerkesleri teşkilatlandırmak için büyük çaba sarfetti.
  Rus kuvvetleri 1791 haziranında General Gudaviç komutasında 2 tümen, 54 süvari bölüğü, 2 Kazak alayı, 150 top, sayısız cephane ile Anapa'yı aldı. Ağır yaralı halde Ruslara tutsak düşen İmam, Schlüsselburg kalesi zindanına kapatıldı. Sürekli zincire vurularak işkence altında tutulan Kafkas Gazavatı'nın bu büyük önderi, 13 Nisan 1794 günü idam edildi.
  İmam Mansur'un 1783'de başlayan imamlığı 1791 yılına kadar 8 yıl sürdü.
  __________________


  İmam Hadis

  İmam Mansur`dan sonra Çeçen-İnguşya`yı Rusların işgal ettiğini anlayabiliriz. Fakat Çeçen-İnguşya halkının günümüze kadar tarihine baktığımız zaman, Rusların bu bölgede hiç te rahat ettikleri söylenemez. Zira Çeçen-İnguşlar her fırsatta bağımsızlığın savaşımını vermiş, inandıkları islam dininin korunması yolunda ölmekten çekinmemişlerdir. Onları ayakta tutan İslami huyları ve inançları idi. 9 Cemaziyelevvel 1227 (21 Mayıs 1812) tarihli belgede Çeçen - İnuşya`da keramet ekli olan Hadis adlı bir zatın zuhur ettiğini izleriz. namıyla anılan bu lider, halkı keramet yoluyla kendisine bağlamış, etrafına topladığı 20.000`den fazla müridiyle Suja ve Terek nehrini geçerek Rus topraklarına girmiştir. Rusların Nazrani kalesini ele geçirmiştir.İmam Hadis`in tekrar sefere hazırlandığı, ama hangi tarafa gideceği, bilinemediği ve Rusların telaşlandıkları belirtilen bir belgede, bu durum hakkında başkaca bilgiye sahip olamamaktayız.
  __________________

   Forum Saati Cuma Kas. 16, 2018 8:22 am