Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  TÜRKİYE'DE AVCİLİK

  Paylaş
  avatar
  ErKuT

  Mesaj Sayısı : 304
  Yaş : 26
  Nerden : FaTsA!..
  Rep puanı : 0
  Points : 2377
  Kayıt tarihi : 31/08/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000/100  (1000/100)

  TÜRKİYE'DE AVCİLİK

  Mesaj tarafından ErKuT Bir C.tesi Eyl. 06, 2008 10:54 am

  Avcilik Orta Asya ve Ön Asya'daki Türkler'in beslenme ve eglencekaynagi olarak ortaya çikmistir. Eski Türkler, çocuklarinin ilk kez avlandiklari günü sölenilan edip ziyafetler vermislerdir. Türkler, avi av bölgesinden çekmek ya da saklandigi yerden çikarmak suretiyle, günümüzde de geçerli olan degisik yöntemlerle yaparlardi. Avcilik, düzenli bir örgüt haline ise, Selçuklu dönemi zamaninda gelmistir. Osmanlilar ise, atalarindangelen bu güzel adeti devam ettirmislerdir. Bu dönemde avcilik binicilik ve aticilik olarak birlestirilmisyeni spor dallarinin ortay çikmasina isik tutmustur.

  Avla ilgili ilk mevzuat 1586 yilinda III. Murat'in çikardigi fermandir. Padisah ülkedeki avcilardan ellerindeki avci kuslari saraya göndermesini emretmistir. Zaman zaman yanlis avlanmalar sebebiyle bazi canli türlerinin yok olmaya baslamasi ilgilileri harekete geçirmis 1937 yilinda Cumhuriyet döneminde Kara Aciligi Konunu çikmistir. Kanun'da yerlesik uygulamalar ve yasaklarin yani sira her yil toplanarak gerekli kararlari alacak yetkiye haiz Merkez Av Komisyonu teskili mevcuttur. Merkez Av Komisyonu Yasa'dan aldigi yetkiyle her yil Orman Bakanligi bünyesinde toplanarak gelecek av sezonu için belirleyici kararlari alir. Bu kararlarin alinmasinda Türkiye Avcilar ve Aticilar Federasyonu'da önemli bir rol oynar.
  Türkiye'de avlanilmasina izin verilen yaban hayvanlari türlerine ve avlanma sürelerine göre 3 bölüm altinda belirlenmistir. Bu bölümler söyledir:

  Birinci grup: Bildircin, kaya güvercini, tahtali ve üveyik,
  Ikinci grup: Keklik, kum kekligi, kikirlik, bagirtlak, ada tavsani ve tavsan,
  Üçüncü grup: Tilki, sansar, sakarmeke, ördekgiller, kazgiller, kizkusu, karatavuk, çulluk, küçük su çullugu, sultani su çullugu ve bekasin'den olusmaktadir.
  Türkiye'de avcilik, 1993 senesine kadar haftanin her günü yapilmasina karsin, 1993-98 arasinda Çarsamba-Cumartesi-Pazar ve resmi tatil günleri olarak, 1999-2000 sezonunda ise sadece Cumartesi-Pazar ve resmi tatil günleri olarak sinirlandirilmistir.(Avlanma günleri 2000-2001 av sezonu için Çarsamba-Cumartesi-Pazar ve Resmi Tatil günleri olarak kabul edilmistir.)

   Forum Saati Çarş. Kas. 21, 2018 8:42 am