Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  SIPOR AMACİYLA AVCİLİK OLUR MU?

  Paylaş
  avatar
  ErKuT

  Mesaj Sayısı : 304
  Yaş : 26
  Nerden : FaTsA!..
  Rep puanı : 0
  Points : 2377
  Kayıt tarihi : 31/08/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000/100  (1000/100)

  SIPOR AMACİYLA AVCİLİK OLUR MU?

  Mesaj tarafından ErKuT Bir C.tesi Eyl. 06, 2008 10:55 am

  Diyanet Isleri Baskanligi, avcilara yönelik hazirladigi "Dogal Hayati Koruma" hutbesinde, avlanmanin zevk veya spor amaciyla degil, ihtiyaç durumlarinda yapilmasi gerektiginibildirdi. Hutbede yer alan "Av için yapilan asiri harcamalara bakilirsa, avlanmanin bir ihtiyaç için yapilmadigi anlasilir" ifadesi de tartismalari beraberinde getirdi. Avcilik spor mu, zevk mi?

  Dogal dengeyi korur

  Av sporunu yaparken amacimiz hayvan öldürmek degil. Dogada dengeyi saglamanin yollarindan biri de av sporu. Canli hayvanlari öldürmek için degil, doganin dengesini saglamak için av yapiyoruz. Federasyon olarak dogada nesli tükenmis, azalmis hayvanlari vurmayi zaten prensip edinmedik, yasakliyoruz. Spor yaparken doganin dengesini dogal olarak saglamaya çalisiyoruz. Avcilik sporu 1923 yilindan beri var. Diyanet bu saatte böyle diyorsa bu iste yanlis bir sey var. Koyunlar, inekler vb. eti yenen diger hayvanlar evcil olmasa, beslenmese, daglarda dolasir olsa onlari toplayip yemek de haram mi olacak? Biz doganin dengesini bozmadan, katkida bulunmak amaciyla av sporu yapiyoruz. Katliam filan degil diye düsünüyoruz.

  Kurallari olmali

  Kurallar içerisinde yapilan avlanmayi destekliyorum. Diyanet’in bu konudaki hutbesine katilmiyorum. Gelisen dünyada avcilik artik ihtiyaçtan çikti, spor olarak yapiliyor. Kara avciligispor olarak algilanmali, ancak yaban hayatinin korunma altina alindigi yerlerde yapilmamali. Avcilik için özel olarak yetistirilen av hayvanlari var. Ayrica avcilarinsportif faaliyetlerini sürdürebilmesi için çesitli oyunlar gelistiriliyor. Avcilik gelisenteknolojiye uyan bir spor olarak kalmali. Balik avciligi ise ihtiyaçtir. Balikçilar kadar sportif amaçli balik avciligi yapan amatörler de gelismemis baliklarin yasaminakastediyor. Bunun önlemi alinmali diye düsünüyorum.
  Öldürmek olmaz

  Avciligin faaliyetleri spor olabilir ama sonunda öldürmek olmamali. Hayvanlariöldürmek kabul edilebilir degildir. Avlanma eskiden bir ihtiyaçti ama bugün için bu durum söz konusu degil. Avi alirsiniz, üretirsiniz, tüketirsiniz.
  Burasi rezerv ormanlik alan ya da fundalik olabilir. Burada sülün üretirsiniz, vurursunuz. Kaynagini bildiginiz için, yabani dogaya yük getirmezsiniz. Ayni çiftçilikte oldugu gibi ürettiginizi tüketirsiniz. Ancak bu kabul edilebilir. Bu nisancilikla ilgili bir konu olmali, hayvanlariöldürmek bana çok ters geliyor. Üretir ve tüketirseniz kabul edilebilir. Maksat dogaya çikmaksa, dogayla mücadeleyse, yürümek üsümek, donmak vb. ise evet. Bu is sonunda öldürme olmadan da yapilabilir. Yürüyorsunuz, sogukta gece bir yerde kaliyorsunuz, evet bu spor. Ancak zevk için öldürmek degil.

  Zevk için yapilamaz

  Spor ve zevk için avlanmak dogru degil. Hayvanlari katletmek, av yapmak onlarizevk için öldürmek hos bir sey degil. Tüm hayvanlar insanlar gibidir. Onlarinyasamaya hakki var. Onlar ellerinde olmadan, bizim yön verdigimiz bir yerde yasiyor. Hayvanlarin gelisimine, hayvanlar yerine karar verecek olan da biziz. Av adi altindaki karari tasvip etmiyoruz.

   Forum Saati Çarş. Kas. 21, 2018 9:08 am