Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  ELAZI İLİMİZ

  Paylaş
  avatar
  ErKuT

  Mesaj Sayısı : 304
  Yaş : 26
  Nerden : FaTsA!..
  Rep puanı : 0
  Points : 2377
  Kayıt tarihi : 31/08/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000/100  (1000/100)

  ELAZI İLİMİZ

  Mesaj tarafından ErKuT Bir Perş. Nis. 02, 2009 4:40 pm

  Bölgenin en çok uygarlığa tanıklık etmiş, en eski kentlerinden biri Elazığ. Sırayla : Hitit, Urartu, Roma, Sasani, Arap, Selçuklu, Artukoğulları, İlhanlı, Dülkadiroğulları, Osmanlı ve Cumhuriyet. Bugünkü Harput bölgenin eski merkezi.
  Görülmeli
  Oldukça ilginç bir doğa fenomeni olan Buzluk Magarası ve Hazar Gölü görülmeli.

  Harput Mesiresi
  Elazığ´a 5 km. uzaklıkta. Açıkava Hava Müzesi görünümünde olan ve hemen hemen her dönemden kalma tarihi eserlerin bulunması, dini turizm ve Kaplıca Turizmi için de tercih edilen Harput Mesiresi yeşilliği ve temiz havası ile görülmeye değer.

  Harput’a Harput Kalesi’ni görmeye gitmeli.Harput’un meydanı koca çınarla süslü etrafı ise tarihle çevrili: Alacalı camisi, Sarahatun Camisi, Cimşit Beş Hamamı, Kurşunlu Camisi ve Ulu Cami. Hiçbiri turizme açık değil. Halk arasında en ünlüsü Arap Baba Türbesi. Cesedinin ve kesik başının çürümemiş olduğuna inanılıyor.

  Keban Barajı
  Keban Barajı´nın inşasından sonra 64100 hektar büyüklüğünde bir baraj gölü meydana gelmiş. Bu gölün etrafında Elazığ ve çevre iller halkının yararlandığı eğlence ve mesire yerleri mevcut.

  Hazar Gölü
  Elazığ´a 22 km. uzaklıkta, Hazarbaba ve Mastar dağları arasında sıkışmış tektonik bir göldür. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin kendine has plajları olan, su sporları ve balık avcılığı yapılan en önemli gölüdür.

  Buzluk Mağarası
  Tarihi Harput beldesinin kuzeydoğusunda Elazığ´a 11 km. uzaklıkta bulunuyor. Jeomorfolojik yapısı nedeniyle hava akımı ile yaz aylarında burada sarkıt ve dikitleri andıran buz tabakaları oluşuyor. Kış aylarında ise tam tersi olarak sıcak hava oluşuyor.

  Etkinlik
  Sivrice Göl Şenlikleri: 21-23 Temmuz
  Ağın Şenliği: 21-23 Temmuz
  Leblebi Şenliği: 5-7 Ağustos

  İklim
  Karasal iklim egemen olup, kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçiyor. En uygun gezi ayları Haziran-Ağustos arasındaki dönem.

   Forum Saati Paz Ocak 20, 2019 12:02 pm