Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  Bitlis İLİMİZ

  Paylaş
  avatar
  ErKuT

  Mesaj Sayısı : 304
  Yaş : 26
  Nerden : FaTsA!..
  Rep puanı : 0
  Points : 2377
  Kayıt tarihi : 31/08/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000/100  (1000/100)

  Bitlis İLİMİZ

  Mesaj tarafından ErKuT Bir Perş. Nis. 02, 2009 4:41 pm

  Süphan Dağı'nın eteklerinde yer alan kent; Nemrut Krater Gölü, Van Gölü, Nazik ve Arin gölleriyle, Ahlat'taki yemyeşil vadileri, Tatvan'daki geniş ovalarıyla mutlaka görülmeye değer.


  Bölgenin Selçuklu kimliğini yansıtan Hasan Padişah, Usta Şagirt, Hüseyin Timur, Bugatay Aka, Emir Bayındır kümbetleri, Bitlis, Kef ve Ahlat Kaleleri, Şerefiye Külliyesi, İhlasiye ve Hatibiye Medreseleri ile Urartu Mezarları, Ulu Cami, Kızıl, Dörtsandık, Adilcevaz Paşa, İskender Paşa Camileri, Eleman (Rahva) Kervansarayı, Alemdar, Hüsrev Paşa, Bayındır ve Hatuniye Köprüleri ve Ahlat Müzesi'yle zengin bir tarihi eser koleksiyonuna sahiptir Bitlis.

  Görülmeli
  Ahlat Mezarlığı
  Uçsuz bucaksız bir çayırda kızıl kahverengi tufadan yapma binlerce dikilitaş. Çoğu 2 metreden yüksek. Türkiye'deki en etkileyici İslam mezarlığı.

  Taşların en güzel ve eski olanları 17.-18. yüzyıl. Çoğu daha yeni. Bir kısmı 13. yüzyılda Moğol hakimiyeti altında hüküm sürmüş yerel beylere ait. Diğerleri ise Karakoyunlu ve Akkoyunlu.Ahlat'ın güney çıkışında.

  Nemrut Krater Gölü
  Kraterin içinde büyükçe iki göl var. Biri soğuk, diğeri sıcak. Toprak bir yol sıcak gölün kıyısına kadar iniyor.

  3 bin metre yükseklikte devasa bir kaldera: volkanik çanak. Binlerce yıl önce patlamış, su giderini tıkayarak Van Gölü'nün oluşmasına sebep olmuş.
  Esas ilginç olan kraterin kenarı. Tam sırtta arabadan inip zirveye kadar yürümek mümkün: 20 dakika. Doğuda Van gölü, Batıda krater gölü ayaklar altında. Dolunay zamanı, güneş batarken ay doğuyor. Başdöndürücü.
  Tatvan'dan krater kenarı 14 km, göl 26 km. Bitlis yolundan işaretli sapak.

   Forum Saati Paz Ocak 20, 2019 12:20 pm