Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  Tokat ilimiz

  Paylaş
  avatar
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 146
  Nerden : FATSA
  Rep puanı : 0
  Points : 1000095
  Kayıt tarihi : 21/08/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000000/1000000  (1000000/1000000)

  Tokat ilimiz

  Mesaj tarafından Admin Bir Perş. Nis. 02, 2009 4:52 pm

  Türk İslam kültürü egemenliği boyunca Tokat , önemli bir ticaret merkezi olma konumunu sürdürmüştür.
  Danişmend, Ilhanlı - Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma camii, medrese, han, kervansaray, hamam ve köprüler ilimizin kültür zenginliğini yansıtmaktadır.

  Görmelisiniz
  Tokat gezinizde görmeye değer yerler listesi şöyle:
  Niksar Çamiçi ve Reşadiye Zinav Gölü Orman İçi Dinlenme Yerleri, Turhal ve Zile Kaleleri, Tokat Yağıbasan, Niksar Yağıbasan ve Hatuniye Medreseleri, Tokat, Niksar ve Zile Ulucamileri, Garipler, Hamza Bey, Meydan, Behzat, Ali Paşa, Silahtar Ömer Paşa, Çöreği Büyük, Halil Bey, Sinan Bey, Boyacı Hasan Ağa ve Hoca İshak Camileri, Pervane Darüşşifası (Gökmedrese), Sefer Beşe Mescidi ve Alamescit, Sümbül Baba Zaviyesi ve Türbesi, Taşhan ve Turhal Kervansarayı, Ebu l-Kasım, Halef Sultan, Vezir Ahmed Paşa, Nureddin İbn Sen Timur, Abdülmuttalip, Hacı Çıkrık, Melik Gazi ve Musa Fakih Türbeleri, Kulak ve Kırk Kızlar Hamamlar Kümbetleri, Pervane, Yörgüç Paşa, Mustafa, Ali Paşa Hamamları ve Yenihamam, Çiftehamam, Talazan, Tokat ve Turhal Köprüleri.

  Gezinizde Tokat Müzesi’ne de mutlaka zaman ayırın.

  İklim
  En sıcak ay Temmuz ve en soğuk ay Ocak ayıdır. Daha çok Mayıs-Haziran aylarında ve Ağustos- Eylül ayları gezmek için uygundur.

  Ballıca mağarası
  Tokat´ın batısında Akdağ´ın Yeşilırmak havzasına bakan kuzey yamacında yer alan Ballıca Mağarası, Tokat´a 36 km. Pazar ilçesine ise 8 km. uzaklıktadır. Her santimetrekaresinde cevizden futbol topu büyüklüğündeki sarkıtların yer aldığı mağara 2 milyon yıldan beri gelişimini sürdürmektedir. Mağaranın havasının astım hastalarına iyi geldiği bilinmektedir.

  Yeşilırmak köprüsü
  Tokat ilinin ortasından geçen, eski ismi ´İris´ olan Yeşilırmak´ın üzerine yaptırılan Hıdırlık Köprüsü eski Tokat ile yeni yerleşime açılan karşıyaka mahallesini birbirine bağlar. 746 yaşındaki bu köprünün mimarı Bahaddin Bini Ebul-Fereç´tir.

  Reşadiye kaplıcaları
  Reşadiye kasabası çıkışında bulunmaktadır. Kireçlenme ve romatizma ile bazı sinirsel hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

  Sulusaray
  Tokat´ın 68 km. güney batısında bulunmaktadır. ´Sebasta´ büyük ulu, ´polis´ kent anlamında olup ´Sebastapolis´ büyük ulu kent anlamına gelmektedir.

  Etkinlikler
  Kültür Festivali: 26 Haziran-2 Temmuz
  Niksar Başçiftlik Halı Festivali: 27-28 Temmuz
  Zile Kiraz Festivali: Haziran Ayının 1. Pazar Günü

   Forum Saati Paz Ocak 20, 2019 11:31 am