Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  HAKKARİ İLİMİZ

  Paylaş
  avatar
  ErKuT

  Mesaj Sayısı : 304
  Yaş : 26
  Nerden : FaTsA!..
  Rep puanı : 0
  Points : 2377
  Kayıt tarihi : 31/08/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000/100  (1000/100)

  HAKKARİ İLİMİZ

  Mesaj tarafından ErKuT Bir Perş. Nis. 02, 2009 4:53 pm

  Hakkari adı, eskiden Van gölünün güneyinde ve bir bölümü de İran’a doğru uzanan yörelere yerleşmiş “Hakkar” kabilesinin isminden gelmektedir.
  Arap dili, coğrafyası ve tarihlerinde bölge adı “Hakkariye” olarak geçmekte olup, “Hakkarlar’ın Şehri” anlamına gelmektedir.

  Yörede yapılan araştırmalarda ele geçen belgelerden ve çevrede bulunan kaya isimlerinden bölgenin tarih öncesi çağlarda yerleşim yeri olduğu, sırayla Sümerler, Akadlar, Urartular ve Asurluların uzun süre yaşadıkları tespit olunmuştur.

  Yüksekova Hırvata Köyü Kalıntıları görülmeye değerdir.

  Melik Muhammed Medresesi
  Hakkari beylerinden Melik Muhammed Esat tarafından yaptırıldığı biliniyor. 1910 senesine kadar medrese olarak kullanılmış.

  Kayme sarayı
  İki katlı. Kitabesinde 1910 tarihi bulunan sarayın Seyyid Abdullah´a ait olduğu biliniyor.

  Taş Köprü
  Osmanlılar Dönemi´nde Şemdinli deresi üzerinde kurulan köprü Bağlar Köyü´ne 1,5-2 km. uzaklıkta bulunuyor. Köprü işçiliğindeki muntazam yapısı ve halen kullanılır olması nedeniyle önem taşıyor.

  Mağara Devri kaya Resimleri
  1938´de Cilo-Sat dağlarının Gevaruk Vadisi´nde rastladıkları resimler Hakkari yöresinde bir zamanlar mağara devri insanlarının yaşadığını gösteriyor. En az 5000 yıllık geçmişi olan kaya resimleri Hakkari´nin en büyük tarih hazinesi. Belirtilen yerde şimdiye kadar 1179 kaya resmi bulunuyor. Bu sayının daha da artacağı düşünülüyor ve civar yörelerde her geçen gün yeni kaya resimlerinin bulunduğuna dair haberler alınıyor.

  Dünyaca Ünlü Ters Lale Hakkari'dedir
  Yeryüzünde sadece Hakkari'nin Cilo Dağları'nda yetişen "Ters Lale", dünyanın en nadide çiçeklerinden biridir. Geçmişte Hakkari Bölgesi'nde yaşayan Asuri'lerin her sabah göbeğinden su yaydığı için 'Ağlayan lale' adını verdiği ve bu yüzden kutsal saydığı "Ters Lale", günümüzde de çok değerli. Boyu 75 santimetreyi bulan, her dalında 6 lalenin ters büyüdüğü doğa harikası çiçek, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nca koruma altına alınmıştır. Kurul kararına göre lalenin il ve yurtdışına çıkarılması da yasak.

  İklim
  Mayıs-Ağustos ayları arası gezi için en uygun dönem.

  Etkinlikler
  Hakkari´nin düşman işgalinden kurtuluşu: 12 Nisan
  Şehitlerin Ziyaret Günü: Hakkari, 28 Temmuz
  Kuzu Kırpma Şenlikleri: 30 Ağustos

   Forum Saati Paz Ocak 20, 2019 12:30 pm