Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  TEKİRDAĞ İLİMİZ

  Paylaş
  avatar
  ErKuT

  Mesaj Sayısı : 304
  Yaş : 26
  Nerden : FaTsA!..
  Rep puanı : 0
  Points : 2377
  Kayıt tarihi : 31/08/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000/100  (1000/100)

  TEKİRDAĞ İLİMİZ

  Mesaj tarafından ErKuT Bir Perş. Nis. 02, 2009 4:56 pm

  Tekirdağ; Ülkemizin Avrupa toprakları üzerinde olup, Marmara ve Karadeniz kıyı şeridinde sahibi bulunduğu, güzel sahilleri ve doğal plajlarıyla zengin, aynı zamanda şirin bir ilimizdir.

  Sahilleri temiz ve herkesin istifadesine açıktır.İstanbul iline yakınlığı ve D-100 ile E-84 karayollarının ilimiz sınırlarından geçmesinin sağladığı ulaşım kolaylığı, Tekirdağ’a bir tatil ve turizm merkezi olma özelliği kazandırmaktır. Tekirdağ’da bulunan Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi, Rakoçzy Müzesi, Namık Kemal Evi, Osmanlı dönemine ait camiler ve çeşmeler görülmeye değer yerlerden birkaçıdır. Bağbozumu şenliklerinin yapıldığı Şarköy, zeytin ve üzüm bahçeleri diyarı Mürefte ve Hoşköy.Bir doğa harikası Uçmakdere, sayfiye merkezlerimiz arasındadır.Ormaniçi dinlenme tesisleri ile turistik tesislerimizin bulunduğu Kumbağ’da yeterince güneş, kum ve denizden istifade etmek mümkündür.Elverişli plaj ve sahilleri ile Marmara Ereğlisi ilçesi Yeniçiftlik önemli beldelerimizdendir.Hele hele Saray ilçesinde bulunan İlimizin Karadeniz’deki Çamlıköy (Kastro)kıyısı tam bir turizm cennetidir.

  Tadılmalı-Görülmeli
  Akıtma, Hösmelim ve Kaçamak gibi yöreye özgü yemekler ile Tekirdağ köftesi mutlaka tadılmalı. gezilecek turistik mekanlar ise şöyle sıralanıyor: Kastros (Çamköy), Marmara Ereğlisi, Tekirdağ, Kumbağ, Mürefte ve Şarköy Kıyıları, Herakleia Perinthos Kent Kalıntıları, Rüstem Paşa Camisi ve Bedesteni, Ayaz Paşa, Hasan Efendi, Sultan Süleyman, Güzelce Hasan Bey, Turhanoğlu Ömer Bey Camileri, Eski Cami, Orta Cami, Rakoozi Çeşmesi, Namık Kemal Anıtı, Tekirdağ ve Rakoozi Müzeleri.

  Eski Camii
  Ertuğrul mahallesinde. 1831 yılında Zahire Nazırı Ahmet Ağa tarafından yaptırılmış.

  Rüstempaşa Camii
  Mimar Sinan caddesinde. 1554 yılında Sadrazam Damat Rüstem Paşa tarafından yaptırılmış. Mimar Sinan´ın eseri olan Rüstempaşa, Tekirdağ´ın en güzel camilerinden.

  Müze
  1992 yılında sergiye açılan müzede M.Ö. 4500 yılından günümüze gelen kültür varlıkları sergileniyor. Hellenistik, Roma ve Bizans dönemine ait lahitler, mezar stelleri, sunak taşları ile Osmanlı dönemine ait kitabeler, çeşme aynaları ve mezar taşları sergileniyor.

  İklim
  Akdeniz iklimine benzer bir iklim gösteren Tekirdağ yaz-kış gezilebilir.

  Etkinlikler
  Tekirdağ Kiraz Festivali: 10-12 Haziran
  Şarköy Bağbozumu Şenlikleri: 11-13 Eylül

   Forum Saati Paz Ocak 20, 2019 12:05 pm