Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  Rize ilimiz

  Paylaş
  avatar
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 146
  Nerden : FATSA
  Rep puanı : 0
  Points : 1000095
  Kayıt tarihi : 21/08/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000000/1000000  (1000000/1000000)

  Rize ilimiz

  Mesaj tarafından Admin Bir Perş. Nis. 02, 2009 4:57 pm

  Karadeniz bölgesi içinde Rize en karakteristik özellikleri gösterir. Anadolu'nun diğer bölgelerinden coğrafi yapısıyla olduğu gibi kültürel yapısıyla da ayrılır.
  Ancak doğayla sıkı bir uyum içerisindedir.
  Arazi koşullarının sebebiyle dağınık yerleşim görünür.Mimari yapıda ahşap işçiliği göze çarpar.Bugün çay ekonomide önemli bir yere sahiptir.Ancak çay öncesi yaylacılık,gurbetçilik yoğun bir şekilde yaşanmıştır. Rize yeraltı kaynakları bakımından da çok zengindir. Kentin hemen hemen her ilçesinde bir ılıcaya yada kaplıcaya rastlamak mümkündür. Bunlardan en meşhurları çamlı hemşin ilçesine bağlı ay der kaplıcaları ile merkez ilçeye bağlı An don içmeleridir. Mide ve Böbrek rahatsızlıklarının tedavisine iyi gelen suyu ile ünlü Andon Içmeleri ile ayder kaplıcaları doğal güzellikleriyle de dikkat çekerler.

  Görülmeli-Tadılmalı

  Hemşin çorabı,Rize bezi(Feretiko),çeşitli sepetler,şimşir kaşık türleri,iskemle yapımcılığı,hasır örme,bakırcılık,maket taka ve kemençe yapımcılığı v.s.Yöre mutfağı mısır,karalahana ve deniz ürünleri üzerine şekillenmiştir.Buğday ununun kullanıldığı her yerde mısır unu kullanılır.Kurutma olmadığı için salamura yöntemi gelişmiştir.Belli başlı yemekler arasında mısır ekmeği,hamsili ekmek,etli lahana sarması,burma lahana,haşlama,turşu yemeği,mıhlama,turşu tavali,kiremitte hamsi,alabalık tava (ve diğer balıklar),pepeçura,su böreği,laz böreği v.s. yeralır.Karadeniz insanı deyince hemen hızlı ve çevik insan akla gelir.Horon da öyledir.Rize merkezi ve civarında kemençe ile,Yüksek Hemşin kesiminde ise tulumla yapılır.Horon aralarında türküler söylenir ancak esas karşı beri atma türkü günlük yaşamın her devresinde görülür.

  Gezilmeli
  Andon ve Çamlık orman içi dinlenme yerleri Ayder , Cimil , Çat , Başhemşin , Ovit ve Palovit yaylaları Ayder kaplıcası , Andon ve Şimşirli içmeleri , Rize Çayeli ve Pazar (kızkulesi ) kaleleri ,Kale- i Bala , İslam Paşa , Gülbahar ve Cafer Paşa camileri

  Kaçkarlar

  Doğuda Artvin, Güneyde Erzurum ve Bayburt, Batıda Trabzon ve Kuzeyde Karadeniz ile sınırlı olan Rize, çok engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Deniz kenarlarındaki dar vadi ağızları hemen hemen hiç yoktur. Yüksek ırmaklı tepeler arasındaki en yüksek nokta olan Kaç kar Dağı (3937 m.) yaz-kıs kar tutar. Kaçkar Dağlarının doğal yapısı birçok kış sporu yanında, Trekking ve dağcılık içinde uygun topografyaya sahiptir.

  Dağ-kayak için Kaç kar Dağları doğal bir pist görünümündedir. Rize ili toprakları Kuzey Anadolu kıyı dağlarının yüksek kesimlerinden doğarak Karadeniz'e dökülen irili ufaklı bir çok akarsu ile bölünür.Bu akarsuların en önemlileri Fındıklı, Büyük dere, Pazar, Kara dere, iyi dere ve Fırtına deresidir. Rize'deki göller, dağların yüksek kesimlerinde, buzulların aşındırması neticesinde oluşmuş küçük buzul gölleridir.

  Yaylalar
  Kaçkar sıradağlarının eteklerinde,Çamlıhemşin ve İkizdere ilçelerinde yoğun bir biçimde yer alan yaylalar iyi korunmuş özgün mimarili evleriyle bulutların ötesinde bir yaşam sunar izleyenlere.Bu yaylalardan Ayder,Aşağı Yukarı Kavron ve Anzer yaylaları "Turizm Merkezidir".Bu yaylalar özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olur.


  Dağ Sporları
  Kaçkar dağları Türkiye'nin 4.büyük dağıdır.Alp dağları silsilesindendir.Yürüyüşler,dağ tırmanışları için uygun bir ortam oluşturur.Flora ve fauna olarakta çok özel bir yapıya sahiptir.


  Kano
  Rize derelerinde özellikleFırtına ve İyidere'de karların eridiği zamanda kano yapılmaktadır.


  Termal Turizmi
  Doğu Karadeniz'in tek kaplıcası Ayder'dedir.Çoğu hastalığa iyi geldiği kanıtlanan kaplıca ilgi odağıdır.Ayrıca içmece olarak Rize zengindir.Özellikle Andon içmecesi,böbrek hastalıklarına iyi gelmektedir.İkizdere Ilıca köyünde de sıcak su sondaj çalışmaları devam etmektedir.


  Kuş ve Kelebek Gözlemciliği
  Kaçkarların zengin florası yanında kuş ve kelebeklerin fazlalığı bu etkinliğin yapılmasına fırsat verir.Özellikle İkizdere,Çamlık Bölgesi bu aktivite için çok iyi bir ortam oluşturur

  İklim

  Rize'de kışlar ve yazlar ılık geçer. Yıllık sıcaklık ortalaması +14 derecenin altına düşmez. Bölge, Türkiye'nin en çok yağış alan yeridir. Son 40 yıllık ortalamaya göre Rize'de yılda metrekareye 2510 kg. yağış düşmektedir. Bu iklim özelliklerine göre yörede Akdeniz bitkileri ve çay yetişmektedir. Ormanlarda en çok kayın, meşe, kestane, ıhlamur, ladin, kızılağaç ve orman gülü bulunmaktadır.

   Forum Saati Paz Ocak 20, 2019 12:23 pm