Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  BURSA İLİMİZ

  Paylaş
  avatar
  ErKuT

  Mesaj Sayısı : 304
  Yaş : 26
  Nerden : FaTsA!..
  Rep puanı : 0
  Points : 2377
  Kayıt tarihi : 31/08/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000/100  (1000/100)

  BURSA İLİMİZ

  Mesaj tarafından ErKuT Bir Perş. Nis. 02, 2009 4:59 pm

  Turizm potansiyeli açısından İstanbul'dan sonra en önemli merkezlerden olan Bursa, tarihi eserlerinin zenginliği ile gözleri kamaştırmaktadır.
  Bursa ve İznik erken Hıristiyanlık ve Osmanlı döneminin eşsiz eserleri ile süslüdür. Türkiye'nin kış turizmi merkezi olan Uludağ Kayak Merkezi Bursa'ya 40 dakika uzaklıktadır ve kış turizminin bütün olanaklarına sahiptir.

  Marmara Denizi kıyıları uzun yıllardan beri bütün Türkiye'nin tercih ettiği tatil yöreleridir. Uludağ Milli Parkı günübirlik turizm, kampçılık ve trekking için ideal bir ortamdır. Uludağ etekleri özel araçları ve cip safari ile geziye çıkanlara sihirli güzelliklerini sunar. Pek çok keşfedilecek yer arasında Bursa ilçelerinin tabii güzellikleri, çağlayanları, mağaraları ve otantik Osmanlı köyleri yer alır.

  Bursa kaplıcaları Roma Dönemi'nden beri kullanılan sağlık merkezleridir. Bursa içinde Çekirge semti bir kaplıcalar merkezidir. Bursa ilçelerinin çoğunda da kaplıcalar yılın her döneminde büyük rağbet görür.
  İznik ve Uluabat (Apolyont) gölleri yüzme, kano ve sörf gibi su sporları için ideal alanlardır. Bursa'yı tanımak için kent içinde en az iki gün konaklamak gerekir. Tabiat güzelliklerini tanımak tamamen arzuya bağlıdır. İlk ve Orta çağın en önemli merkezlerinden biri olan İznik'e bir gün ayırmak gerekir.

  Tadılmalı Ve Görülmeli
  Kestane şekeri, yeşil medrese ve yeşil camii yöreye ait özelliklerden.

  Şehitler Anıtı
  Tophane´de Osman Gazi türbesinin yanındaki anıtın arkasında bulunuyor.

  Yeşil Medrese
  15. yy´da Mehmed Çelebi´nin emriyle yaptırılmıştır. Önceleri Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi olarak kullanılmış olan medrese, 1972 yılında Türk İslam Eserleri Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

  Bursa Ulucamii
  Bursa´nın en büyük camisi olan Ulu Cami, 15.yy Osmanlı mimarisi. Yıldırım Bayezid Niğbolu zafer anısı olarak yaptırmış. Moğol istilasi sırasında Timur tarafından cami ahır haline getirilmişse de 1.Mehmet zamanında camii onarılmış ve bazı eklemeler yapılmış. Türkiye´nin en çok sayida kubbesi olan camiidir (20 adet).

   Forum Saati Paz Ocak 20, 2019 11:46 am