Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  Kütahya ilimiz

  Paylaş
  avatar
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 146
  Nerden : FATSA
  Rep puanı : 0
  Points : 1000095
  Kayıt tarihi : 21/08/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000000/1000000  (1000000/1000000)

  Kütahya ilimiz

  Mesaj tarafından Admin Bir Perş. Nis. 02, 2009 5:00 pm

  Kütahya denilince akla çini geliyor. İznik gibi sadece tarihte değil, bugün de çini geleneği sürüyor Kütahya´da…
  Sonra Mesir macunu, şenlik zamanı orada bulunmasanız bile kavanozlarda her zaman bulabileceginiz yöreye özgü bir macun karışımı. Şehrin ilgil çekici yerleri ise, Çamlıca, Murat Dağı, Hisarlıktepe, Ebem Çamlığı, Gölcük Yaylası ve Nafia Pınarı Orman İçi Dinlenme Yerleri, Harlek, Yoncalı ve Murad Dağı Kaplıcaları, Aizanoi Antik Kent Kalıntıları, Kütahya Kalesi, Vacidiye Medresesi, Kütahya Ulucamisi, II. Yakup Bey, İshak Fakih ve Molla Bey Külliyeleri, Balıklı, Kurşunlu, Dönenler, Arslan Bey (Meydan), Hisarbeyoğlu Mustafa (Saray), Takvacılar, Karagöz Ahmed Paşa, Lala Hüseyin Paşa ve Ali (Alo) Paşa Camileri, Küçük ve Büyük Bedestenler, Küçükhamam ve Lala Hüseyin Paşa Hamamı, Kütahya Müzesi, Dumlupınar Anıtı olarak sıralanabilir.

  Kale
  Kale Roma-Bizans-Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde iskan görmüş. Evliya Çelebi´ye göre yetmiş burca sahipti. Genel hatlarıyla Diyarbakır Kalesi´ne benzemektedir.

  Aizanoi
  Antik kent Kütahya´nin 57 km. güneybatısında Çavdarhisar İlçesi´nde yer alıyor. Bedir çayının iki yakasında kurulmus olan Roma Kenti, Hıristiyanlık döneminde de önemini korumuş. Kent özellikle M.S. 2. yy´da Hadrianus zamanında büyük gelişme göstermiş.

  Macar Evi
  Kütahya’nın ziyaret etmeye değer en ilgi çekici yerlerinden biri olan Macar Evi de bir 18. yüzyıl yapımı konak. 19. yüzyılın ortalarında Macaristan Rus ve Avusturya ordularının saldırısına uğrayınca özgürlüklerine düşkün Macarlar Lajos Kossuht önderliğinde ayaklanırlar. Ancak yenilip Osmanlı imparatorluğuna sığınırlar. Padişah, Kossuht ve arkadaşlarını Kütahya’ya yerleştirir. 1892-94 yıllarında Kossuht ve ailesi bu konakta kalmış. İşte bugünkü Macar evi, şimdi Macaristan’ın bağımsızlığının önderi olan Kossuht ve arkadaşlarının anısını yaşatmak için bir müze olarak düzenlenmiş.

  İklim
  Kütahya iklimi, Ege , Marmara ve İç Anadolu iklimleri arasında bir geçiş iklimi niteliği taşıyor. Gezmek için en uygun ay Nisan-Haziran ve Eylül-Kasım arasındaki dönem.

  Etkinlikler
  Simav Panayırı: Her yıl Ağustos sonu ve Eylül´ün başında olmak üzere 10 gün sürüyor.

   Forum Saati Paz Ocak 20, 2019 11:33 am