Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  Muğla İLİMİZ

  Paylaş
  avatar
  ErKuT

  Mesaj Sayısı : 304
  Yaş : 26
  Nerden : FaTsA!..
  Rep puanı : 0
  Points : 2377
  Kayıt tarihi : 31/08/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000/100  (1000/100)

  Muğla İLİMİZ

  Mesaj tarafından ErKuT Bir Perş. Nis. 02, 2009 5:01 pm

  Ege Bölgesinin güneyinde yer alan Muğla, Asar (Hisar) dağı eteklerinde ovaya doğru yayılmış, kendine has mimarisi, daracık sokakları ve herbiri turizm merkezi ilçeleri ile tam bir turizm cennetidir.

  Bodrum'u, Fethiye'yi, Köyceğiz'i, Marmaris'i, Datça'yı,

  Perşembe günleri kurulan Muğla Pazarı ve Arastayı gezmeden, Muğla Müzesi'ni ziyaret etmeden, Muğla Evleri'ni görmeden,
  Muğla'ya özgü dokuma kumaşlardan almadan,
  Muğla keşkeği yemeden,
  Çındar kavurması, Börülce teretoru yemeden,
  Muğla yerel düğününü görmeden,
  Karabağlar Yaylası'nda dolaşmadan
  ...Dönmeyin.

  Asar Tepe (Masadag - Mobolla)
  Bugünkü Muğla kentsel sitinin üst yamaçlarında batı, güney ve doğuda dik bir şekilde yükselen ve üstü tıpkı bir düz yapı gösteren ve halk arasında Masa Dağ olarak da bilinen Asar Tepe ender bir doğal doku göstermesinin yanında önemli arkeolojik kalıntıları barındırır.

  Kale, bugünkü Muğla çevresindeki antik yerleşimler içinde savunmaya elverişli ve en yüksek bir tepe üzerinde bilinen ve Hitit metinlerinde söz edilen "Mobolla" Kalesidir.

  Bu alanın önündeki alt düzlükte II. bin Anadolu Hitit ve I. Bin Frig ve Urartu geleneklerini yansıtan ve Karya ve Lykia yöresinde varlığını geç dönemde de sürdüren açık hava kutsal alanları görülür. Mobolla kalesinin dikdörtgen bloklardan oluşan sur kalıntıları oldukça iyi korunmuştur. Kuzeydeki düzlüğe yakın yerinde ise yüksek teraslar üzerine oturtulmuş ve en az üç katlı olan ve harçlı moloz taşlardan yapılma bir ortaçağ sarayı yer alır. Mobollanın doğu ve batı üst yamaçlarında kaya mezarları yer alır.

  Muğla Evleri
  Özellikle Hisar Dağı eteklerine doğru yoğun bir şekilde yer alan bu evler, kentsel siluetli kırmızı kiremitli çatı, beyaz duvar ve üzerlerinden taşan yeşil ağaçlar üçlüsünün oluşturduğu armoni içinde, geleneksel dokuyu yansıtan yapılardır. Büyük çoğunluğu avlulu ve iki katlıdır.

  Camiler

  Kurşunlu Cami;
  1493 yılında Esseyyit Sucaaddin tarafından yaptırılmıştır. Muğla'daki diğer camilere göre farklı özelliği kubbesinin kurşunla kaplı olmasıdır.
  Şahidi Cami;
  Önceleri Seyyid Kemalettin adına kurulan bir mescit iken, 1848'de Hacı Osman Ağa tarafından onarılmış ve genişletilmiştir. Camii avlusunda Şahidi Dedenin türbesi ve Seyyid Kemalettin ile İbrahim Dedenin mezarlığı vardır.
  Ulu Cami;
  Kentin en eski camisi olarak bilinen Ulu Cami, Menteşe Sultanlarından İbrahim Bey tarafından 1334 yılında yaptırılmış, daha sonraki dönemlerde restore edilmiştir.

   Forum Saati Cuma Kas. 16, 2018 8:19 am