Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

DAGMAR GÖĞDÜN

Paylaş
    Krall100

Rep puanı : 0

Puanlar
    Puan grafigi. Puan grafigi.:
    1000/200  (1000/200)

DAGMAR GÖĞDÜN

Mesaj tarafından Krall100 Bir Paz Nis. 05, 2009 1:40 pm

Haberler > SERGİ - DAGMAR GÖĞDÜN (11.11.2008)

DAGMAR GÖĞDÜN SON ESERLERİYLE

1 -31 ARALIK TARİHLERİ ARASINDA

ODAKULE SANAT GALERİSİ'NDE

English version of the texts are right after the turkish ones...

“Beni tarif eden en güzel söz "çevre savaşçısı" dır ve dünyadan yok olan her bir bitki için çok büyük üzüntü duymaktayım. Kırk yıldan fazla bir zamandır yaşadığım Türkiye, Avrupa`nın en zengin florasına sahip ülkelerden birisidir. Fakat ilgisizlik, yanlış yerleşim politikası ve diğer nedenlerle bu ender floralar her geçen gün yok olmaktadırlar. Bu gerçek, benim eserlerimi etkilemiştir ve her bir sergimde bu problemi vurgulamaya çalışıyorum. Sergilerimden bir tanesi "Kaybolan Güzellikler", Türkiye`nin endemik florası hakkında idi. Çünkü Türkiye, Avrupa`nın en zengin doğal orkidelerine sahiptir. Bir diğer sergim "Laleler" idi; çünkü ilk lale soğan Avrupa`ya Türkiye`den götürülmüştü. Başka bir sergim de Meksika çöllerinde gördüğüm "Kaktüsler" ile ilgili idi. Ben bu küçük yaratıkları, büyük boyutlarda en ince ayrıntıları ile resmederek onların gerçek güzelliklerini göstermek istiyorum. Bana göre her bir çiçek renk ve şekil açısından eşsiz bir uyum örneğidir. Fotoğraflar, benim çalışmamın esasını teşkil ediyor. Bu çalışmalarımda beni daima destekleyen, Türkiye`nin en iyi dokümanter fotoğrafçısı ve film yapımcısı Sayın Fatih Orbay`ı tanımam en büyük şansımdır.

Bu sergiden elde edeceğim geliri TOG’a bırakma kararımın nedeni ülkemizde gençlerimizin eğitimine verdikleri katkıdan ve Anadolu’da zor koşullar altında yaşayan insanlarımız özellikle gençlerimiz ile büyük şehirlerde yaşayanlarımız arasındaki şanssız farkın giderilmesindeki çabalarından çok etkilenmemdir. Bana göre eğitimli insan kendi ulusuna, ırkına, doğaya ve hayvanlara daha duyarlı olur, hepimizin bu uğurda yapacağı çok katkı olacağı inancındayım.”

Dagmar Göğdün

Özgeçmiş : Dagmar Göğdün Zeitz/Doğu Almanya`da doğdu. Daha sonra Batı Almanya' ya geçti ve mühendis olan babasının işi dolayısıyla bir kaç yıl Meksika ve Luksemburg' da yaşadı. İngilizce ve İspanyolca mütercim- muhabir olarak iki yıl İspanya' da ve sonrasında sanat aşığı olarak bilinen Sayın Nejat Eczacıbaşı ile birlikte İstanbul' da çalıştı. Burada eşi ile tanışarak Türkiye' de yaşamayı seçti. Eşi, mensubu oldukları Rotary kulübün başkanı olduğunda, Türkiye' nin entellektüel yanını gösterme kararı alarak İstanbul' daki Mimar Sinan Üniversitesi Güzel sanatlar akademisi asistanlarının çalışmalarını içeren bir sergi organize ettiler. Bu sergi daha sonra Frankfurt ve Viyana' da da sergilendi. Sanatçı, bu organizasyondaki görevi sırasında çok etkilendi ve bir daha asla güzel sanatların büyüsünden kopamadı. Mimar Sinan Üniversitesi`nde misafir öğrenci olarak eğitim gördü,
    Tanju Demirci ve İrfan Önürmen`den ders aldı. Kişisel sergileri gerçekleşmiş ve karma sergilerde yer almıştır.

İstanbul'da çalışmalarını sürdüren sanatçının değişik Avrupa ülkelerinde, Hamburg-Türk Başkonsolosluğu`nda ve Amerika Birleşik Devletleri`nde eserleri bulunmaktadır.

Kişisel Sergiler 2005 "Doğanın Çocukları", İstanbul 2003 "Laleler ve Orkideler", The Marmara Otel İstanbul 2002 "Tehlikedeki Güzellik-Türkiye`nin Florası ve Endemik Bitkileri", Botanik Bahçesi, Hamburg 2001 "Tehlikedeki Güzellik-Türkiye`nin Florası ve Endemik Bitkileri", The Marmara Otel, İstanbul 2000 "Kaktüsler, Orkideler", Bahariye Sanat Galerisi, İstanbul 1998 "Meksika`dan Hatıralar", Toprak Sanat Galerisi, İstanbul 1996 "Binbir Çiçek", T. İş Bankası Erenköy Sanat Galerisi, İstanbul 2000 Ümit Yaşar Sanat Galerisi, İstanbul 2000 Destek Reasürans Sanat Galerisi, İstanbul 1999 Mine Sanat Galerisi, İstanbul 1997 Ariyel Sanat Galerisi, İstanbul 1996 Şark Sigorta Sanat Galerisi, İstanbul.

ALINTIDIR...

Forum Saati Salı Ekim 17, 2017 12:49 am