Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  Barok Resim Sanatı

  Paylaş
  avatar
  Krall100

  Mesaj Sayısı : 161
  Yaş : 28
  Nerden : Ankara
  Rep puanı : 0
  Points : 1253
  Kayıt tarihi : 02/09/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000/200  (1000/200)

  Barok Resim Sanatı

  Mesaj tarafından Krall100 Bir Cuma Nis. 10, 2009 10:37 pm

  Sanat - Sanat Tarihi
  Barok sanatın amacına yönelik olarak; mimarî yapı ve hey kellerde olduğu gibi, resimde de bir dizi nitelikler ve uygu­lamalar ön plânda olmuştur.

  • Konular, dinî coşku ve heyecamn sağlanmasına uygun olarak Hristiyanlığın doğuşu ve gelişimi sırasında meydana gelen olayları (din uğrunda savaş ve ölme, çarmıha gerilme, göğe yükselme vs.) ve dinî-mitolojik hikâyeleri kapsar.

  • Rönesans'ın denge ve uyum konusunda eriştiği ölçüden çok Maniyerizm'de beliren abartı ve hareketlilik hâkimdir. Çapraz (diyagonal) kompo­zisyonlar, tasvirlerde derinlik, renklerde çeşitlilik dikkati çeker.

  • Işık-gölge oyunlarına dayanarak; heykel, resim ve mimarînin kaynaştırıldığı "tüm sanat" (art total) anlayışı getirilmiştir. Kubbelere ve kubbelere yakın duvarlara yapılan resimlerle, seyirciye sonsuza yükselen figürler izle­nimi vermeye çalışılmıştır.

  • Çiçek, meyve gibi nesnelerin belli bir düzende ele alındığı ölü tabiat (Natürmort) türü bu dönemde ortaya çıkmıştır.Yukarıdaki genel özelliklerin dışında, bu sanatın görüldüğü ülkelerde de­ğişik uygulama ve biçimler ortaya çıktığı gibi, her sanatçımn kendine özgü taraflarının olduğu unutulmamalıdır

  Bu akımın sanatçları Pier Paul Rubens ve Rembrant’tır.


  Alıntıdır...

   Forum Saati Cuma Kas. 16, 2018 8:02 am