Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  Maniyerizm

  Paylaş
  avatar
  Krall100

  Mesaj Sayısı : 161
  Yaş : 28
  Nerden : Ankara
  Rep puanı : 0
  Points : 1253
  Kayıt tarihi : 02/09/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000/200  (1000/200)

  Maniyerizm

  Mesaj tarafından Krall100 Bir Cuma Nis. 10, 2009 10:55 pm

  Rönesans döneminde İtalya ve diğer Avrupa ülkelerinde büyük sanatçılar yetişmiş, sanatta mükemmele ulaşıldığı kanaati oluşmuştur. Hatta, Michelan­gelo, Tiziano ve Leonardo gibi ustaların, ayrıntılara egemen olma konusunda eski Yunan ve Roma'yı çok gerilerde bıraktığına inanılmıştır.

  XVI. yy. sonlarında, bir taraftan Rönesans döneminin büyük ustalarım taklit etme gayreti görülürken, öte yandan da onların koyduğu kurallara kar­şı çıkma isteği yer almıştır. İşte, bazı sanatçıların eski ustaları taklit ettiği, bazılarının da alışılmamış ölçü, renk ve ışıklara yer vererek farklı tarzlara yöneldiği bu devreye Maniyerizm adı verilir.

  Her ne kadar Maniyerizm, kelime anlamıyla, yapmacıklık, bir çeşit taklit­çilik demekse de, bu devreyi tamamen bu şekilde sınıflandıranlayız. Zira, Michelangelo ve Raffaello'nun son eserlerinde yüksek Rönesans devrinde erişilen dengeyi sorgulayan unsurlar bulunmaktadır. Maniyerizm devrinin bazı sanatçıları, giderek daha zengin bir üslûp geliştirmişler, böylece, Barok sanatının da temelleri atılmıştır. Bunu daha iyi anlamak için, Maniyerizm sanatının genel özellikleri üzerinde kısaca duralım.

  Maniyerizmin Genel Özellikleri

  Yapılan eserlerde abartılmalar görülür. Figürler, çoğu zaman çizgileri deforme edebilecek kadar aşırı sınırlar­da gezinen şiddetli ifadelerle vurgulanmıştır. Bunu gerçekleştirmek için, seyirciyi çok ötelere götüren bir biçimde "mekân derin­liği" kullanılmıştır.

  Resimlerdeki derinlik içerisinde; hareketli, zarif ve ince figürler,havada uçuyormuş gibi bir his uyandır­maktadır.

  Geniş ve itina ile yapı­lan kıvrımlı elbiseler içinde­ki vücut, Rönesans dönemin­deki belirginliğini yitirmiştir.

  Yapılan birçok eserde, ümitsizlik, gerilim ve huzur­suzluk sergilenmektedir.

  Dinî ya da din dışı konuları birlikte ya da deği­şik olarak işlemişlerdir.

  Rönesans dönemindeki parlak ve canlı renklerin yerini mat ve soğuk renkler alır.

  Sanatçılar: Maniyerizm döneminin sanatçıları Rönesansın son halkasını teşkil ettikleri gibi, bazı nitelikleriyle de Barok sanatının öncüleri kabul edilebilirler. Correggio, Tintoretto ve nihayet El Greco bu devrin önde gelen temsilcileridir.

  El-Greco (1541-1614): Aslen Giritli olan sanatçı, İtalya (Venedik-Roma)'da bulunmuş, önemli eserlerini Toledo (İspanya)'da yapmıştır.

  Sanatçı üzerinde, Eski Bizans mozaik ve ikonları, İtalyan maniyerizm tekniği ve İspanyol kültürü hâkimdir. Onun İtalya'dan Toledo'ya gitmesi, İs­panyol resim tarihinin en önemli olaylarından biridir.

  İlk eserlerinden olan Kutsal Üçlü de bütün fi­gürler İsa'nın etrafında toplanmıştır. Bu kompo­zisyon, İtalyan klâsik resim sanatının ve özellikle de Michelangelo'nun temel kompo­zisyonlarına uyar.

  Orgaz Kontu 'nun Cenaze Töreni adlı eserinde de görüldü­ğü gibi, hâlâ Venedik etkisi vardır.

  Giritli sanatçı, hayal gücünü kendi tarzı içinde vermek için Maniyerizmin ilkelerini sonuna kadar götürür. İnsana bakışın­daki derinliği ve renk tutkusunu İspanyol sanatımn temel eğilim­leriyle kaynaştırır.

  Aziz Petrus 'un Gözyaşları 'nda İsa'yı inkâr eden havari­nin pişmanlığı, yaşla dolu gözler ve sinirden gerilmiş ellerin hare­ketiyle yansıtılmıştır .

  Sanatçımn kompozisyonla­rında figürlerin oranı abartmalı şekilde uzundur.Çizgiler kıvrılıp bükülür, renkler kural dışına doğru kayar. Bütün bunlarla insan ruhunu yansıtmaya ve geleneksel biçimleri aşmaya çalışır.

  Çobanların Secdesi, Hamsin Yortusu, Çarmıha Geriliş ve güzel bir peyzaj örneği olan Toledo Şehrinin Görünüşü diğer eserleri arasındadır.

   Forum Saati Perş. Ekim 18, 2018 5:43 pm