Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  Mezolitik Çağda Sanat

  Paylaş
  avatar
  Krall100

  Mesaj Sayısı : 161
  Yaş : 28
  Nerden : Ankara
  Rep puanı : 0
  Points : 1253
  Kayıt tarihi : 02/09/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000/200  (1000/200)

  Mezolitik Çağda Sanat

  Mesaj tarafından Krall100 Bir Cuma Nis. 10, 2009 10:55 pm

  Sanat - Sanat Tarihi

  Bu dönemde mağara hayatı bazı yerlerde kısmen devam etmiştir. İklimle­rin yumuşaması sebebiyle, insanların çoğu geniş ormanlar içindeki açık alan­larda, deniz ve göl kıyılarında ya da nehir boylarında küçük gruplar hâlinde yaşamışlardır.

  Avcılıkta uzmanlaşan Mezolitik Çağ insanlarının temel geçim kaynakları­nı orman hayvanları, kuşlar ve balıklar teşkil etmiştir. Köpeği evcilleştirmiş­ler, kütüklerden oyma kayıklar yapmışlardır. Dönemin sonuna doğru gıdaları için depolama işlemlerin­de bulunmuşlardır.

  Mikrolit adı verilen çakmak taşından yapılı minik âletler, bu devre özgü buluntular arasın­dadır. Genellikle üçgen, yamuk ya da yarım ay şeklinde yapılmışlardır. Bunların çıkmasının te­mel sebebi,eski âletlerin yeni ihtiyaçlara cevap verememeleridirMikrolitler; boynuz, kemikve ağaç gibi başka ham maddelerin uçlarına monte edilerek kullanılmışlardır.

  Antalya yakınlarındaki Öküzini ve Beldibi kaya sığınakları, Burdur-Isparta yöresinde Baradız, Samsun yakımndaki Tekkeköy vs. bu dönemin yerleşme yerleri arasındadır.

   Forum Saati Perş. Ekim 18, 2018 5:24 pm