Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  Mezopotamya Kültür ve Sanati

  Paylaş
  avatar
  Krall100

  Mesaj Sayısı : 161
  Yaş : 28
  Nerden : Ankara
  Rep puanı : 0
  Points : 1253
  Kayıt tarihi : 02/09/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000/200  (1000/200)

  Mezopotamya Kültür ve Sanati

  Mesaj tarafından Krall100 Bir Cuma Nis. 10, 2009 10:56 pm

  Sanat - Sanat Tarihi

  Mezopotamya, Ön Asya'nın merkezinde, Orta Fırat ve Dicle'nin bulunduğu yere verilen addır. Bu yerde meydana getirilen mede­niyeti; başta Sümerler, Samî kökenli kavimler (Akatlar, Babilliler) ve Hint-Arî toplulukları kurmuşlardır

  I- Yazıyı ilk kez bulan ve kullanan Sümerler, tarihin en eski okullarım açmışlar, okur-yazarlığı yaygınlaştırmalardır. Eski geleneklerinden yola çıkıp, yazılı hukuk yasaları meydana getirmişler, çeşitli edebiyat eserleri kaleme almışlar ve sanat alanında mimarlığın ilk örneklerini vermişlerdir.

  II-Eski Taşdevrinden yazının bulunduğu M.Ö.IV.binyıla kadar geçen zamaniçinde çeşitli kül­türlerin ve yerleşim yer­lerinin olduğu bilinmek­tedir. Mezopotamya'da ilk köyler Kalkolitik dönem­de ortaya çıkmıştır. Bu zamanda (M.Ö. V.-IV. binler arası) henüz siyasî bir birlik yoktur."Toprak ana" kültürü ile ilgili gö­rülen çıplak kadın idolleri bulunmuştur.

  III-OrtaAsya'dan geldikleri anlaşılan Sümerler, bölgenin kültürünü "kent kültürü" seviyesine çıkarmışlardır. En önemli devletleri; Ur, Uruk, Eridu, Lagaş, Kiş, Umma'dır. Sümer şehir dev­letleri, tapınağı merkez edinen bir sisteme sahiptiler. Herkes elde ettiği ürünü tapınağa verirdi.Sümerler, tapınaktaki mal depolarının hangisinde hangi ürünün bulundu­ğunu kolayca bilmek için, o ürüne ilişkin şekil ya da resim çizmişlerdir. Re­sim ve şekillerle başlayan bu işlem geliştirilmiş, M.Ö. 3200'lerde çivi diye adlandırılan yazı sistemine geçilmiştir.

  IV- Mezopotamya'da kurulan diğer İlk Çağ medeniyetleri Akatlar, Babilliler ve Asurlulardır.Mezopotamya sanatının ilk ve en özgün örnekleri Sümerler tarafından ortaya konmuştur.

  Alıntıdır...

   Forum Saati Perş. Ekim 18, 2018 5:46 pm