Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  Mısır Sanatı

  Paylaş
  avatar
  Krall100

  Mesaj Sayısı : 161
  Yaş : 28
  Nerden : Ankara
  Rep puanı : 0
  Points : 1253
  Kayıt tarihi : 02/09/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000/200  (1000/200)

  Mısır Sanatı

  Mesaj tarafından Krall100 Bir Cuma Nis. 10, 2009 11:00 pm

  Sanat - Sanat Tarihi

  Mısır medeniyeti yaklaşık M.Ö. 3000 - M.Ö. 300 yılları arasın­da dört devreyi kapsar. Ancak bu dönemin oluşmasında, önceki zamanlarda ortaya konan kültür verilerinin de önemli bir yeri vardırM.Ö. VI. yy.'da Pers saldırılarına uğrayan Eski Mısır medeniyeti, İsken­der'in istilâsıyla son bulmuştur(M.Ö. 332).

  Mısırlılarda Din ve Sanat İlişkisi: Mısırlıların sanat anlayışlarının teme­linde, dinî duygu ve düşüncelerinin önemli bir yeri vardır.Ruhun sonsuzluğuna ve insamn ölümünden sonra tekrar- dirileceğine inanan bu insanlar, sürekli olarak sonsuzluğun peşinde olmuşlardır. Dirilişin bu dünya üzerinde gerçekleşeceğine inandıkları için, bedenlerin korunmasına ve cesetlerin konulduğu mezarlara oldukça önem vermişlerdir. Mumyacılığın gelişmiş olmasının, resim ve heykel çokluğunun; mezar ve tapınakların ise sağlam, dayanıklı ve büyük olarak inşa edilmesinin sebebi budur.

  Mimarî
  Eski Mısır sivil mimarî­sine ait saray, ev ve ma­ğara gibi yapılardan gü­nümüze kadar ayakta kalabilenler yok denecek kadar azdır (Çünkü bunların çoğu dayanıklı olmayan ahşap, tuğla, kamış ve kerpiç gibi malzemelerden yapılmıştır. Şekil ve plân­larının nasıl olduğunu, süslemelerden, resimlerden, kabartmalardan bazı Eski Çağ tarihçilerinin verdikleri bilgilerdenden anlamak mümkün olmuştur.

  Alıntıdır...

   Forum Saati Perş. Ekim 18, 2018 5:41 pm