Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  Sanat ve İnsan

  Paylaş
  avatar
  Krall100

  Mesaj Sayısı : 161
  Yaş : 29
  Nerden : Ankara
  Rep puanı : 0
  Points : 1253
  Kayıt tarihi : 02/09/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000/200  (1000/200)

  Sanat ve İnsan

  Mesaj tarafından Krall100 Bir C.tesi Nis. 11, 2009 6:50 pm

  Sanat - Sanat Yazıları
  Öz sanat artık bir şeye yaramıyor deme; yaşamağa yarıyor, diyen Georges Duhamel şunları ekliyor : «İşte bir manzaranın ortasmdasm. Gözünün derinli­ğinde bir hayal var. Bu hayali kabul edişin, yorumlayışm kişiliğinin damgasını taşıdığı gibi, farkında olmadan yardımına çağırdığın bir çok başka kişilerin de damgasını taşıyor.  Kıtamızın ressamları o perspektiv denilen şeyi icat ettikleri gün, Asyai gö­rüşümüzü de uzun zaman için değiştirmiş, düzenlemiş oldular. Şunu da kabul etki empressionizm'in hüküm sürdüğü gündenberi, bu dünyanın renklerini yep­yeni bir tarzda anlıyor, kavrıyoruz.


  Her şeyi ritim, ses, sayı ve ahenk olan bir evrende yaşıyorsun: insan ses­leri, büyük tabiat gürültüleri, cemiyetin sun'î uğultuları, seni titrek, karmakarı­şık bir ağla her yandan sarıyor ve sen durmadan bunu çözmek, ifade etmek zo­runda kalıyorsun. İyi ama, bu şeylerle uğraşmış olan büyük adamların tasiri al­tında kalarak bunu yapıyorsun. Öyle hareketler, öyle ahenkler, öyle ritimler var ki musikiciler sana onların sırrını açtıkları, cazibesini duyurabildikleri günden­beri onları anlıyorsun.  Her şey için böyledir bu. Çevrende yepyeni'bir şey bulursan, iki varlık ara­sında dikkate değer bir münasebet, iki fikir arasında tuhaf bir bağıntı farkedersen, bunu ancak şairin sanat vasıtalariyle belirtmeğe ve güzel bir şekilde ifade etmeğe muvaffak olabileceksin; kelimelerini ve hayallerini kendin icadetmez-sen, onları farkında olmadan Hugo'dan, Baudelaire'den, yahut da bütün insan­ların konuştuğu dili hazırlayan o bilinmeyen sanatçılardan alacaksın.


  İnsan tek başına düşünmez. Onun için, geniş bir insanlık ağına düşmüş bir tutsak olmağı 'kabul et. Bu ağdan, yanılmadan, zararlı çıkmadan kendini kurta­ramazsın. Gönül rızasiyle, büyük insanların dostu ve yoldaşı ol.

  Alıntıdır...

   Forum Saati Cuma Ara. 14, 2018 9:03 pm