Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  Sanatçı Kimdir?

  Paylaş
  avatar
  Krall100

  Mesaj Sayısı : 161
  Yaş : 29
  Nerden : Ankara
  Rep puanı : 0
  Points : 1253
  Kayıt tarihi : 02/09/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000/200  (1000/200)

  Sanatçı Kimdir?

  Mesaj tarafından Krall100 Bir C.tesi Nis. 11, 2009 6:53 pm

  Sanat - Sanat Yazıları

  Sanat kollarından birinde başarı gösteren kimseye sanatçı denir. Sanattan önce, sanatçının ruhu vardır. Sanatı bu ruh yaratır. Sanatçı, duygularının dün­yası yanında ruh ve ihtiyaçlardan doğmuş bir âleme de biçim verir. Sanatçı herkese benzemez. O duyar ve duyurur. Ö temizleyen, yükselten insandır. Ö, in­sanlığın bilinmeyene uzanmış antenidir.

  Sanatçı, kelimenin en gerçek anlamı ile özgür olan insandır. Her yeni bilgi, sezgi ile başladığı için, sanatçı, bilginin ve filozofun daima önünde yürür. Çün­kü, sanatçının görevi; bilgiyi aşarak, hayatı ve evreni saran sırrı aramaktır. Sa­natçı, görmediğimizi görerek, sonra bize göstererek, çizgilerin, renklerin ve bi­çimlerin büyülü dilini bize öğreterek, tabiatı güzelleştirir.

  Sanatçı; bütün'ün çıkarlarını dile getirmelidir. Büyük sanatçı kuvvetini bü­tünden alır. Sanatçı toplumu yansıttığı orantıda değer kazamr; toplum sanat­çının geniş ölçüde faydalanması gereken bir kaynaktır. Okuyucu yazarını ken­disinin seçtiğini sanır, hiç de öyle değil! Okuyucusunu seçen sanatçıdır.

  Gerçek sanatçı yaratıcıdır, imgelemesini diğer insanlarda yaşatmak için yapıtlar yaratır. Kişiliğini kazanmak istiyen bir sanatçı, uzun yıllar hazırlanır, başka sanatçıların etkilerinden kurtulur, kendine özge bir estetik yaratmasını bilir.

  Sanatta etki, kuramlarla değil, eserler yoluyla olmaktadır. Sanatçının ger­çeği; yaşadığını düşünür, düşündüğünü yaşar; kendisiyle içtenli bir uyarlık içe­risindedir.  Sanatçı çağma katılmalı, çağını anlamalı ve sevmelidir. Guy ROBERT. Bir sanatçı için şu şeyin gerekliliğini savunacağım : Anahtarı yalnız kendisinde bulunan özel bir dünya. Andre GİDE. Sanatçı, çağının en yüksek yaşama an­layışını taşımalıdır. TOLSTOY. Sanata, edebiyata bir süs diye bakmamak ge­rektir; sanatsız, edebiyatsız bir toplumun yükselemiyeceğine, uygarlaşamıyacağma, yalnız incelemiyeceğine demiyorum, uygarlaşâmıyacağına inanmak gerek­tir. Nurulîah ATAÇ. Sanatçı, kendi halkına özgü nitelikleri, dolayısıyla, aynı ortamın bir ürünü olan kendi kişiliğinin rengini, ancak kendi halkının sanat ve edebiyat geleneğinin bilincine iyice vardıktan sonra güçlü bir şekilde yansıtır, dile getirir Bu gelenekler, o halkı o halk yapan, onu başkalarından ayıran baş­lıca kökenleri de kapsar. Bir halkın dünya sanatına ve edebiyatına yapacağı authentique katkı da işte buradan doğar. Haldun TANER. Sanatçının çalışma ve yaratma olanaklarını belirleyen, toplumun yüzlerce yıl biriktirdiği kültür hazinesi, özgürlük ve dünya anlayışı ve bir de yaşanılan günlerdeki toplumsal ilişkiler yoğunluğu, toplumsal ilişkilerdeki canlılıktır. Mehmet DOĞAN.

  Alıntıdır...

   Forum Saati Cuma Ara. 14, 2018 8:27 pm