Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  Sanatın Özelliği

  Paylaş
  avatar
  Krall100

  Mesaj Sayısı : 161
  Yaş : 28
  Nerden : Ankara
  Rep puanı : 0
  Points : 1253
  Kayıt tarihi : 02/09/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000/200  (1000/200)

  Sanatın Özelliği

  Mesaj tarafından Krall100 Bir C.tesi Nis. 11, 2009 6:56 pm

  Sanat - Sanat Yazıları

  Sanat; yaşamaya bir anlam verir. Dar benliğimize büyük sanatçıların duy­gularını, fikirlerini aşılıyarak benliğimizi genişletir; insanları, doğayı sevdirir. Sanat bizde, dar hayatımızın küçük olaylarına bağlanmıyan karşılıksız heye­canları artırır. Her şeyi anlamak, her şeyi sevmek isteğini uyandırarak hayatımı­zı, kalbimizi renklendirir; insanî hayatın ve tabiatın bütün safhalariyle bizi bir­leştirir.

  Sanat bazan renksiz, anlamsız görünen hayattan kaçışı sağlar; insanı karşılıksızlığa alıştırarak ahlâkî hayata hazırlar; bazan da ruhu musallat fikirlerden, heyecanlardan temizler. Sosyal hayatta bir sevgi ve yaklaşma kaynağı olur. Yüzyıllar boyu sanatta büyüklüğü neyin yarattığı araştırılarak şu özellikler ortaya çıkarılmıştır : Güzellik, gerçeklik, kişilik, birlik, açıklık, bütünlük, yalın­lık.

  Bunların yanısıra, sanat; ahlâkı yükseltici, yansız, heyecanlı, engin sınırlı, yaşamak isteğini arttırıcı olmalıdır. Sanatın prensibi hayatın tâ kendisidir. Sanat teksif edilmiş hayattır. Sanatı tazeleştiren kaynakların başında insanla olan derin ilgisi gelir. Bu kaynağın yo­lunu bulan kişi, sanatına sonsuzluk kazandırabilir. Sanatta, eskilik, yenilik aran­maz; sanatta sadece güzellik ve çirkinlik vardır.
  Yaşam kısa, sanat yoluysa uzundur. HİPPOKRATES. Sanatın aynasında güzelleşmeyen hiçbir canavar yoktur. BOİLEAU. Sanatın bir gerçek, bir hür­riyet aranışı olduğunu, insanın daima bağımsız olmak için çırpındığını unut­mamalıyız... Hangi topraktan, hangi kültürden doğarsa doğsun, gerçek sanatçı vatan dışına koşabilen, bir kültürün ötesine varabüen adamdır. Selâhattin BA­TU). Sanat bir seçmedir, gerekli olan seçilmeyince, sanat eseri yaratılamaz. RAMUZ. Sanatta estetik bir yapı olması gerekir... Yapısal değeri meydana geti­ren düzene «organik bütünlük» veya «organik birlik» gibi isimler verilir... Eser­deki her öğenin ve ilişkinin, eserin değeri için gerekli olması; gereksiz hiç bir unsurun ve ilişkinin bulunmaması; ve bunlardan her birinin varlığının yalnız , kendi hesabına rol oynamakla kalmayıp diğerlerini de etkilemesi ile sağlanan düzene organik birlik denir.W. PARKER. Sanatta zevki devam ettirebilmenin tek yolu sanatçılara, halka, klişeleşmiş düzen düşüncesinden uzaklaşmanın öne­mini anlatmaktır. RENOIR

  Alıntıdır...

   Forum Saati Perş. Ekim 18, 2018 4:15 pm