Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

Join the forum, it's quick and easy

Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında bilgi

ErKuT
    ErKuT

Rep puanı : 0

Puanlar
    Puan grafigi. Puan grafigi.:
    İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında bilgi Imgleft1000/100İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında bilgi Emptybarbleue  (1000/100)

İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında bilgi Empty İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında bilgi

Mesaj tarafından ErKuT Perş. Eyl. 04, 2008 9:50 am

KİMLİK KARTI:
    Kuruluşu: 07. 06. 1996
    Rektör: Prof. Dr. İlter Turan
    İletişim bilgileri: Büyükdere cad. Maslak Meydanı No. 39 İstanbul
    Tel: 0 212 216 22 22
    Faks: 0 212 216 24 00
    İnternet Adresi www.ibun.edu.tr
    Öğrenim dili: İngilizce
    Türü: Vakıf

AKADEMİK PROFİL:
    Fakülte sayısı: 4
    Bölüm: 16
    YO: 1
    Öğrenci sayısı: 3800
    Akademik personel:

Rektör Prof. Dr. İlter Turan: “Geleceğinizi çok yakından etkileyecek önemli bir karar öncesinde sizleri İstanbul Bilgi Üniversitesi’ni daha yakından tanımaya davet ediyorum. Bizi tanıdıkça , bizi daha da yakından tanımak isteyeceğinize güveniyorum”
    Tarihçe: İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin temeli 1994 yılında ISIS olarak atıldı. Ancak yasaların bu tür eğitim kurumlarına izin vermemesi üzerine 1996 yılında vakıflaşarak İstanbul Bilgi Üniversitesi kuruldu.
    İstanbul Bilgi Üniversitesi ISIS olarak kurulduğu yıllarda korsan olarak nitelendirilmiş ve yasal olmadığı gerekçesiyle tepkilere neden olmuştu. Bunun üzerine bir vakıf üniversitesi olan İstanbul Bilgi Üniversitesi kuruldu. Bilgi Üniversitesi ilk olarak devlet üniversitelerinde tanınmış pek çok simayı kadrosuna dahil etmekle dikkat çekti. Konusunda uzman olan ve büyük üniversitelerimizden ayrılan bazı öğretim üyeleri Bilgi Üniversitesi’ne geçtiler. Bugün pek çok üniversite, şehir merkezlerinden uzakta, kampüs alanları içinde bulunmayı seçerken, Bilgi Üniversitesi belirli bir kampüs alanı içinde bulunmuyor. Şehir merkezlerinde yer alan binalarda eğitim öğretim yapılıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi’ni, ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarında eğitim dili İngiliizce. Tüm fakültelerde Türk Dili, ****** İlkeleri dersleri ile Hukuk Fakültesi’nde Türk Hukuku ve mevzuatına ilişkin dersler Türkçe yapılıyor. Tüm programlarda derslere devam zorunluluğu bulunuyor. Sınıf geçme sisteminin uygulandığı üniversitede sınav sonuçlarının yanısıra sınıf için çalışmalar ve derse katılım puanlarıyla notlar birlikte değerlendiriliyor.
    Üniversitenin eğitim programı, altyapısı, teknik donanımı, öğrenci ve öğretim üyelerinin profili ile diğer akademik, idari standartları Avrupa üniversitelerinin akademisyenlerinden oluşan bir kurul tarafından değerlendiriliyor.
    Akademik Destek Programı bulunan Bilgi Üniversitesi’nde öğrenciye ilk yıllarında akademik konularda destek sağlanıyor ve ilerleyen yıllarda mesleki tercihleri basımından yol gösterici olunması amaçlanıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde giriş kapısından itibaren kampüsün içindeki tüm mekanlar, bedensel engelli öğrencilere rahat hareket olanağı sağlayan bir alt yapı taşıyor. Bedensel engelliler asansörleri rahatça kullanabiliyorlar ve üniversite içinde tekerlekli sandalyelerle girilebilen özel tasarlanmış tuvaletler bulunuyor.

SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER Bilgi Üniversitesinde basketbol, voleybol, futbol, aerobik, masa tenisi sporları için spor kompleksi bulunuyor. Üniversitedeki müzik sınıflar dışında günlük yaşama her yerde eşlik ediyor. 230 koltuk kapasiteli salonu haftanın her günü sinematek işlevi görüyor. Yalnız öğrencilere değil, İstanbullu sinamaseverlere hizmet veriliyor.
    Snowboard - Kayak Kulübü’nde, kış sporlarına ilgi duyan öğrenciler biraraya gelerek diğer öğrencileri de kapsayacak şekilde kayak ve kar merkezlerine çeşitli turlar düzenliyorlar. Rock kültürünü tanıtmak ve birikimlerini paylaşmak amacıyla Rocksever gençlerin kurduğu Rock kulübü ise üniversite bünyesinde şenlik ve festivallerde konserler veriyor.
    Sualtı dünyasını keşfetmeyi ve korumayı amaçlayan öğrencilerin kurduğu Sualtı Topluluğu, sualtı sporlarına ilgi duyan öğrenciler için eğitim çalışmaları yapıyor ve dalış tekniklerini öğreten dalışlar düzenliyor.
    Alternatif Fikir Platformu ise her türlü görüşün konuşulup tartışılabildiği ortam yaratmayı hedefleyen öğrencilerin kurduğu bir kulüp özelliğini taşıyor.

ULAŞIM: Kampüs binası Şişli Kuştepe’de bulunuyor. kentiçi ulaşım ağının ana merkezlerinden Mecidiyeköy ile üniversite arasında 15 dakikada bir karşılıklı ve ücretsiz minibüs seferi yapılıyor. Üniversite’den yürüyerek şişli 20, Mecidiyeköy 10 dakika uzaklıkta bulunuyor. Kadıköy, Bostancı, Bakırköy, Ataköy, taksim, Sarıyer gibi kentin belli başlı merkezlerine otobüsle öğrenci servisi yapılıyor.

BURSLAR: İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde burs yönetmeliği çerçevesinde çeşitli burs olanakları sunuluyor. ÖSYS kapsamındaki burslar dışında Bilgi Üniversitesi’nde lisans birinci sınıfı yüksek ortalamayla tamamlayan sınırlı sayıda öğrenciye, karşılıklı burs, başarı bursu, spor bursu immkanları sağlanıyor. Öğrenciler, öğrenimlerini başarıyla devam ettirdikleri takdirde bursları da devam ediyor.

BARINMA: Bilgi Üniversitesi’nin kız ve rekkek yurtları bulunuyor. Yurtlardan kampüse düzenli aralıklarla servisler kalkıyor. Bilgi Üniversitesi’nde öğrencilere sürekli sağlık hizmeti veren bir revir bulunuyor. Ayrıca yakın bir hastane ile yapılan özel anlaşmalar sonucu tüm öğrenciler sağlık hizmetlerinden öncelikli ve indirimli olarak yararlanıyorlar.

Similar topics

-

Forum Saati Cuma Nis. 19, 2024 6:51 pm