Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

  BATMAN İLİMİZ

  Paylaş
  avatar
  ErKuT

  Mesaj Sayısı : 304
  Yaş : 26
  Nerden : FaTsA!..
  Rep puanı : 0
  Points : 2377
  Kayıt tarihi : 31/08/08

  Puanlar
  Puan grafigi. Puan grafigi.:
  1000/100  (1000/100)

  BATMAN İLİMİZ

  Mesaj tarafından ErKuT Bir Perş. Nis. 02, 2009 4:21 pm

  Batman tarihi hakkında en eski bilgiler,halk hikayeleri,Mit'ler ve Hredot tarihinde vardır.Ortak verilere göre bu yöreye yerleşen ve bilinen ilk kavim MED'lerdir.
  Güneydoğu Anadolu bölgesinin tipik bir kenti olan Batman ve bağlı yerleşim alanlarında çok sayıda görülmesi gereken tarihi ve turistik alanlar vardır.Batman'a bagli yerleşim alanlanında çok sayida tarihi ve turistik alan bulunuyor. Hasankeyfteki tarihi eserler ve magaralar, Malabadi Koprusii. Kozluk Kalesi, Markiryakos Manastn bunlardan sadece bir kaci.

  Batman, tarihinin yamnda Tiirkiye ekono-misine katkisiyla da dikkat cekiyor. Ulkemizin ekonomik kalkmmasmda en onemli unsurlardan biri olan petroliin Turkiye'de işlendigi yer olan Batman, zengin petrol rezervlerine sahip bir kent.

  Dicle nehrinin menderesler çizerek aktığı binlerce yillık süreçte oluşan dar vadiler ve sel sularının yamaçlardan akarak Dicle'ye ulaştığı bölgelerde meydana gelen derin çukurlar ve buna baglı olarak ortaya çıkan engebeli yapının biçimlendirdigi yeryüzü şekilleri farklı bir hava katar Batman'a.[quote]
  [list][*][b]

   Forum Saati Cuma Ara. 14, 2018 8:41 pm