Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

Join the forum, it's quick and easy

Sitemizden daha iyi faydalanmak için giriş yapın.Eger kayıtlı degilseniz kayıt olun...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Yakın Doğu Üniversitesi hakkında bilgi

ErKuT
    ErKuT

Rep puanı : 0

Puanlar
    Puan grafigi. Puan grafigi.:
    Yakın Doğu Üniversitesi hakkında bilgi Imgleft1000/100Yakın Doğu Üniversitesi hakkında bilgi Emptybarbleue  (1000/100)

Yakın Doğu Üniversitesi hakkında bilgi Empty Yakın Doğu Üniversitesi hakkında bilgi

Mesaj tarafından ErKuT Perş. Eyl. 04, 2008 10:07 am

Rektör: Prof. Dr. Hakkı Atun

Tarihçe: Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), 1988 yılında Lefkoşa’da özel bir eğitim kurumu olarak kuruldu. Üniversitenin temel amacı; öğrencilerini bilimin ışığında, kendine güvenen, özgür düşünceye sahip bireyler olarak yetiştirmek biçiminde açıklanıyor. Başta Türkiye olmak üzere ABD, İngiltere, Avustralya, Kazakistan ve Azerbaycan’daki pek çok üniversite arasında kardeşlik ve işbirliği protokol anlaşmaları bulunuyor. Eğitim dili İngilizce olan üniversite, Lefkoşa - Dikmen anayolu güzergahında 350 dönümlük bir arazi üzerine kuruludur. Kampusa Lefkoşa’dan 10, Girne’den 20 dakikada ulaşılabiliyor.
    Üniversitede akademik yıl, asgari 16 haftalık iki dönemden oluşuyor. Eğitim, ekim ayının ilk haftasında başlıyor; haziran sonunda bitiyor. Her yıl yaz aylarında 8 hafta süreli yaz okulu düzenleniyor.
    YDÜ’de 7 fakülteye bağlı 21 bölümde, Spor Akademisi ve Meslek Yüksek Okulu’nda öğrenim veriliyor. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 6, Mühendislik Fakültesi 4, Mimarlık Fakültesi 1, Fen - Edebiyat Fakültesi 3, Denizcilik Fakültesi 3, İletişim Fakültesi 3, Spor Akademisi 5, Meslek Yüksek Okulu 7 bölümle hizmet veriyor. Hukuk Fakültesi ile Fen ve Sosyal Bilimler Enstitüsü de kurumun diğer eğitim birimleri.

Sosyal ve Kültürel Etkinlikler: ****** Kongre Merkezi binasında konferans, sergi, tiyatro, konser ve sinema etkinlikleri yanında öğrencilerin düşünce gücünü artırmak için “Uluslararası kongreler” düzenleniyor. Öğrenci kulüpleri, kültürel etkinliklerde önemli bir yer tutuyor. Spor alanları ile KKTC’de tek olma özelliğini taşıyan kapalı ve ısıtma sistemli yüzme havuzunda öğrencinin spor yapma olanağı var. Kütüphane ve Bilgi İşlem Merkezi, öğrencilerin her an hizmetinde.

Barınma: Kampusta ikisi erkek, biri kız yurdu olmak üzere toplam 800 kapasiteli yurtlar bulunuyor. Öğrenciler iki veya dört kişilik odalarda kalabiliyor. Yurtlar, öğrencinin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan çarşı merkezi, postane ve banka şubeleriyle de irtibatlı.

Similar topics

-

Forum Saati Cuma Nis. 26, 2024 10:03 pm